“Pardoe, Inc., manufactures a product called Product A. The company uses a standard cost system and has established the following standards for one unit of Product A: Standard Standard Price Standard Quantity or Rate Cost Direct materials 1.5 pounds $3 per pound $4.50 Direct labor 0.6 hours $6 per hour 3.60 Variable overhead 0.6 hours $1.25 per hour .75 $8.85 ÍÍÍÍÍ During March 19×3, the following activity was recorded by the company relative to the production of Product A: I. The company produced 3,000 units during the month. II. A total of 8,000 pounds of material were purchased at a cost of $23,000. III. There was no beginning inventory of materials on hand to start the month; at the end of the month, 2,000 pounds of material remained in the warehouse unused. IV. The company employs 10 people to work on the production of Product A. During March, each worked at an average of 160 hours at a rate of $6.50 per hour. In the past, the 10 persons employed in the production of Product A consisted of four senior workers and six assistants. During March, the company experimented with five senior workers and five assistants. V. Variable overhead is assigned to Product A on the basis of direct labor-hours. Variable overhead costs during March totaled $1,800.94. The material price variance for July was: a. $1,000 unfavorable. b. $1,000 favorable. c. $12,000 favorable. d. $12,000 unfavorable.”,”2Material price variance:Actual Quantity Purchased at actual price – Actual quantity at Standard price= $23,0000 – (8,000 x 3)= $1

Average Rating
0 out of 5 stars. 0 votes.

“Pardoe, Inc., manufactures a product called Product A. The company uses a standard cost system and has established the following standards for one unit of Product A: Standard Standard Price Standard Quantity or Rate Cost Direct materials 1.5 pounds $3 per pound $4.50 Direct labor 0.6 hours $6 per hour 3.60 Variable overhead 0.6 hours $1.25 per hour .75 $8.85 ÍÍÍÍÍ During March 19×3, the following activity was recorded by the company relative to the production of Product A: I. The company produced 3,000 units during the month. II. A total of 8,000 pounds of material were purchased at a cost of $23,000. III. There was no beginning inventory of materials on hand to start the month; at the end of the month, 2,000 pounds of material remained in the warehouse unused. IV. The company employs 10 people to work on the production of Product A. During March, each worked at an average of 160 hours at a rate of $6.50 per hour. In the past, the 10 persons employed in the production of Product A consisted of four senior workers and six assistants. During March, the company experimented with five senior workers and five assistants. V. Variable overhead is assigned to Product A on the basis of direct labor-hours. Variable overhead costs during March totaled $1,800.94. The material price variance for July was: a. $1,000 unfavorable. b. $1,000 favorable. c. $12,000 favorable. d. $12,000 unfavorable.”,”2Material price variance:Actual Quantity Purchased at actual price – Actual quantity at Standard price= $23,0000 – (8,000 x 3)= $1

000 F”