“Assume the following for Smart Touch Learning when it was a service company during the year ended December 31, 2016:Sales Revenue = $ 42,000; Total costs = $ 21,000; Total liabilities = $12,500;Total Assets = $70,000Number of services provided = 600Calculate the unit cost per service for the period. (Round your answers to the nearest whole dollar.)”
$35 per service (total costs / number of services)