“Suppose a bakery reports this​ information: Beginning Raw Materials Inventory: $8,000Ending Raw Materials Inventory: $7,000Beginning Work-in-Process Inventory: $2,000Ending Work-in-Process Inventory: $1,000Beginning Finished Goods Inventory: $5,000Ending Finished Goods Inventory: $7,000Direct Labor: $32,000Purchases of Raw Materials: $99,000Manufacturing Overhead: $22,000What is the cost of direct materials​ used?”,”B. $100

Average Rating
0 out of 5 stars. 0 votes.

“Suppose a bakery reports this​ information: Beginning Raw Materials Inventory: $8,000Ending Raw Materials Inventory: $7,000Beginning Work-in-Process Inventory: $2,000Ending Work-in-Process Inventory: $1,000Beginning Finished Goods Inventory: $5,000Ending Finished Goods Inventory: $7,000Direct Labor: $32,000Purchases of Raw Materials: $99,000Manufacturing Overhead: $22,000What is the cost of direct materials​ used?”,”B. $100

000Beginning raw materials inventory + Purchase of raw materials incl. freight – ending raw materials inventory(use chart on pg. 842)”