Consider the following partially completed schedules of cost of goods manufactured. Compute the missing amounts.,”White Corp.Beginning Work-in-Process Inventory: $10,300Direct Materials Used: 14,700Direct Labor: 10,000Manufacturing Overhead: 20,500Total Manufacturing Costs Incurred during the Year: 45,200Total Manufacturing Costs to Account For: 55,500Ending Work-in-Process Inventory: (4,800)Cost of Goods Manufactured: $50,700Fit Apparel$40,70035,80020,10010,10066,000 $106,700(25,700)$81,000Lee Supply$2,4003,5001,4009005,8008,200(2,400)$5

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.Consider the following partially completed[…]

Read more

When a sale of merchandise occursA. Finished Goods Inventory on the balance sheet becomes a product cost on the income statementB. Finished Goods Inventory on the balance sheet becomes a period cost on the income statementC. Cost of Goods Sold on the balance sheet becomes a product cost on the income statementD. ​Work-in-Process Inventory on the balance sheet becomes a period cost on the income statement

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.When a sale of merchandise[…]

Read more

“Clark ​Corp., a lamp​ manufacturer, provided the following information for the year ended December 31​, 2016:Inventories: Beginning EndingRaw Materials: $57,000 $28,000Work-in-Process: 105,000 67,000Finished Goods: 48,000 54,000Other information:Depreciation, plant building and equipment: $12,000Raw materials purchases: 160,000Insurance on plant: 20,000Sales salaries: 41,000Repairs and maintenance – plant: 9,000Indirect labor: 31,000Direct labor: 123,000Administrative expenses: 54,000Requirements1. Use the information to prepare a schedule of cost of goods manufactured.2. What is the unit product cost if Clark manufactured 3,376 lamps for the​ year?”,”Direct Materials Used: $189,000Direct Labor: 123,000Manufacturing Overhead: Indirect Labor: 31,000 Depreciation, Plant Building and Equipment: 12,000 Repairs and Maintenance – Plant: 9,000 Insurance on Plant: 20,000Total Manufacturing Overhead: 72,000Total Manufacturing Costs Incurred during the Year: 384,000Total Manufacturing Costs to Account For: 489,000Ending Work-in-Process Inventory: (67,000)Cost of Goods Manufactured: $422

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.“Clark ​Corp., a lamp​ manufacturer,[…]

Read more

A service companyA. Only has operating costs that are expensed in the accounting period in which they are incurredB. Usually has Cost of Goods Sold as their biggest expense on its income statementC. Purchases inventory at one price and then sells that inventory to customers at a higher price in order to generate a profitD. Only has product costs and does not have any period costs

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.A service companyA. Only has[…]

Read more

“Assume the following for Smart Touch Learning for the year ended December​ 31, 2018: Ending WIP Inventory​ = $300,000; Direct Materials Used​ = $190,000​; Manufacturing Overhead​ = $60,000​;Beginning WIP Inventory​ = $325,000; Direct Labor​ = $90,000. Calculate Cost of Goods Manufactured for the period.”,”A. $365

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.“Assume the following for Smart[…]

Read more

Which of the following is true regarding the flow of costs through a​ manufacturer’s inventory​ accounts?A. Purchases and​ Freight-In increase the Finished Goods Inventory accountB. Direct materials used increases the​ Work-In-Process Inventory accountC. Cost of Goods Sold increases the Finished Goods Inventory accountD. Cost of goods manufactured increases the Raw Materials Inventory account

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.Which of the following is[…]

Read more

“Assume the following for Smart Touch Learning for the year ended December​ 31, 2018: Total units produced​ = 6,000​; Sales Revenue​ = $1,100,000​; Cost of goods manufactured​ = $600,000​; Finished Goods Inventory​ = $140,000. Calculate the unit product cost for the period.​(Round your answers to the nearest whole​ dollar.)”

Average Rating 0 out of 5 stars. 0 votes.You must log in to submit a review.“Assume the following for Smart[…]

Read more